Güvenlik Kamera Çeşitleri

      Yorum yok Güvenlik Kamera Çeşitleri

Güvenlik Kamera Çeşitleri

sabit kamera

Sabit Güvenlik Kameraları

Sabit kameralar en yaygın olarak kullanılan güvenlik kamerası çeşitidir. Kamera ile birlikte kamera lensi ve kamera ayağı ilave edilerek satışa sunulmaktadır. Hem iç hem dış ortamda rahatlıkla kullanılabilmektedir. İç ortamlarda kamera olduğu gibi monte edilebilirken, dış ortamda kamera hausing (koruyucu kutu) ile montajı gerçekleşmekte ardından kontrollerin yapılmasından sonra kameralar devreye alınmaktadır. Sabit kameralar siyah-beyaz, renkli ve daynight olmak üç çeşitte satışa sunulmaktadır. Günümüzde en çok renkli ve daynight özellikli kameralar tercih edilmektedir.

Dome Güvenlik Kameralarıdome kamera vivotek

Dome kameralar adını, şeklinden almakta olup, kubbe biçiminde bir tasarıma sahiptir. Dome kameralar estetik açıdan şık görünüme sahip olmasından dolayı iç mekanlarda tercih edilmektedir. Dış ortamlarda IP66 ve VANDAL özelliklere sahip dome kameralar kullanılmaktadır. Dome kameralarda ilave kamera ayağı ve kamera lensi gerektirmez, tüm herşey hazır olarak kamera ile birlikte gelmektedir.

ır kamera

IR Güvenlik Kameraları

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen kamera çeşitidir. Kamera üzerinde infared (IR) led bulunmaktadır. Bu kameralar sıfır (0) ışık altında görüntü elde etmeye imkan tanır. En büyük özelliklerinden bir diğeri de IP66 korumaya sahip olmaları ve üzerinde bulunan led sayısı ve lens özelliğine göre büyük görüş mesefalerine sahip olmalarıdır. İlave lens ve ayak gerektirmediği için ekonomi sınıfında tutulabilir.

speeddome kameraSpeed Dome Kameraları

Speed dome kameralar, dome kameralara benzesede teknik açıdan biraz daha farklıdır. Speed dome kameralar hareketli kameralardır. Kameralar pan-tilt özelliğine sahiptir. Pan-tilt özelliği kameranın sağa / sola – yukarı / aşağı hareket etmesini sağlamaktadır. Genellikle dış ortamlarda tercih edilirken, yüksek noktalara sahip iç ortamlara da yerleştirilebilmektedir. Kameranın hareketi izleme odasında bulunan görevlinin kontrolü ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden kamera kontrolünü sağlayacak ekibin görev alması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir